چگونه نام دامنه سئو انتخاب کنیم؟ چک لیست یک دامنه خوب

  • جمعه ۰۹ تیر, ۱۳۹۶
  • ۳۳۸۴ بازدید
چگونه نام دامنه سئو انتخاب کنیم؟ چک لیست یک دامنه خوب
5 (100%) 1 vote

یکی از تصمیماتی که می گیرید و باید برای مدتی با آن تصمیم زندگی کنید، انتخاب نام دامنه وبسایت است. حتما یک سری ایده  ها درباره انتخاب نام دامنه در ذهن خود دارید ولی برای انتخاب یک نام دامنه سئو باید به چه نکاتی دقت کنید؟ از چه نام هایی باید دوری کنید و محیط وب چه نامی را می طلبد؟ این پرسش ها را در ادامه پاسخ خواهیم داد.

چک لیست انتخاب نام دامنه سئو

دامنه های وبسایت از نظر کلیکی که می خورند تاثیر زیادی در بازدید در سطح وب دارند.

از رتبه در موتورهای جستجوگر گرفته تا به اشتراک گذاری نام دامنه در شبکه هایی اجتماعی همگی در به اهمیت انتخاب نام دامنه سئو تاکید دارند.

بنابراین در ادامه چک لیستی از ویژگی هایی که یک نام دامنه خوب از نظر سئو باید داشته باشد آماده کرده ایم که به آن می پردازیم.

نام دامنه باید قابل برندسازی باشد

عناون که کاملا مشخص است. منظور این است که باید انتظار داشته باشید که با تلفظ و شنیدن نام دامنه انتخاب شده حس یک برند به شما القا بشود. اصل مطلب اینکه خط فاصله ها و اعداد در نام دامنه یکی از مشکلاتی هستند که حس برند بودن را در نام دامنه شما فراهم نمی کنند.

برای نمونه، اگر قرار است یک وبسایت درباره غذای پاستا بسازیم که طرز پخت پاستا و لوازم مربوط به تهیه پاستا را به فروش می رساند:

  • دامنه Pasta-shop.com برند نمی شود و  گفتنش و هم به یاد سپردنش سخت است
  • دامنه PastaAficionado.com به نظر قابل برند شدن به نظر می رسد، تازه یکتا هم هست ولی از نظر تلفظ سخت است
  • دامنه PastaLabs.com بسیار خوب است؛ معنی علمی دارد، قابل برندسازی، یکتا، قابل یادگیری و خوش تلفظ است

نام دامنه کوتاه انتخاب کنید

هر چه تعداد کاراکترهای یک دامنه کمتر باشد، ساده تر گفته، نوشته و به اشتراک گذاشته می شود و حتی در شبکه های اجتماعی و نتایج جستجو هم از سر و ته آن زده نمی شود.

از پسوند دامنه com. استفاده کنید

درست هست که الان بیش از 20 سال از عمر اینترنت می گذره و پسوندهای دامنه زیادی رایج و ساخته شده، ولی چرا هنوز پافشاری ما بر انتخاب دامنه با TLD یا پسوند com. هست؟ پاسخ ساده است، دامنه com. کاملا شناخته شده و با دسترسی بالاست.

استفاده از پسوند شناخته شده ریسک ها را برای شما کاهش می دهد و اگر به این پسوند دسترسی ندارید، پیشنهادهای بعدی net. و co. یا پسوند های شناخته شده دیگر از نوع ccTLD هستند.

منظور از ccTLD پسوندهای دامنه مخصوص هر کشور می باشد، برای نمونه ccTLD کشور ایران ir. است.

نام دامنه را قابل لمس کنید

یک نام دامنه خوب باید به مشتریان و کاربران وبسایت شما ایده اینکه فعالیت شما در چه زمینه ای است را بدهد. یعنی به محز اینکه کاربری نام دامنه شما را دید با خود بگویید آهان، این همون وبسایتی هست که دنبالشم! و این یک برد بزرگ برای کسب و کار شماست.

از کلمات کلیدی در نام دامنه استفاده کنید

گوگل مدتی است که تطابق یک کلمه جستجو شده با نام دامنه را امتیاز حساب نمی کند ولی اینکه از وبسایت های دیگر با متن ها و عبارات های مرتبط با کلمات موجود در دامنه شما لینک داده شود، خوب است. بنابراین از کلمات کلیدی کلی تر در نام دامنه خود استفاده کنید.

نکته مهم اینکه به دنبال خرید و بدست آوردن دامنه هایی که کلمات کلیدی هستند نباشید. اوضاع در سال 2017 عوض شده و انتخاب یک دامنه که یک عبارت سرچ خور باشد کار مثبتی که نیست هیچ، تاثیر منفی هم از نظر گوگل دارد.

برای نمونه دامنه RecipesForPasta.com که یک عبارت رایج هست پیشنهاد نمیشه و به جای اون میتونید از یک اسم یکتا استفاده کنید.

دامنه های Amazon.com و Google.com نمونه بارز از مثالی که زدیم هستند. هیچ ارتباطی به کاری که انجام می دهند، ندارند ولی به خوبی برندسازی شدند.

چگونه نام دامنه سئو انتخاب کنیم؟ چک لیست یک دامنه خوب
5 (100%) 1 vote
برای دریافت تازه‌ترین ها به کانال تلگرامی کدفنجونی بپیوندید : cupcode_ir@

دیدگاه خود را در میان بگذارید

@

اگر ربات نیستید به پرسش پاسخ دهید! * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.