حذف یک صفحه از وبسایت را چگونه به درستی انجام دهیم؟

  • دوشنبه ۰۵ تیر, ۱۳۹۶
  • ۴۷۶۶ بازدید
حذف یک صفحه از وبسایت را چگونه به درستی انجام دهیم؟
3.9 (78.18%) 11 votes

زمانی که شما یک نوشته یا یک برگه از وبسایت خود را حذف می کنید، به همراه آن یک یا چند URL را هم حذف می کنید. اگر که کاربری URL آن نوشته را وارد کند با خطای Not Found 404 روبرو می شود. اما آیا این چیزی است که شما میی خواستید؟! شاید بهتر بود آدرس آن برگه ای که حذف شد به آدرس دیگری Redirect یا هدایت می شد. اگر شما به فکر همچین چیزی نبودید و از عمد یک صفحه از وبسایت خود را حذف کردید، باز هم بازگشت دادن یک کد سربرگ 410 ایده بهتری از هیچی است. در این نوشته میخواهیم به انتخاب هایی که شما برای حذف یک صفحه از وبسایت خود دارید را بررسی و بهترین حالت را هم معرفی کنیم.

بحث حذف یک صفحه از وبسایت

منظور ما از این سوال که روش درست حذف یک صفحه از وبسایت چیست، این است که عمل حذف کردن یک صفحه از وبسایت را به گونه ای انجام بدهیم که بر روی رتبه وبسایت ما و ویژه رتبه ای که از نظر موتورهای جستجوگر کسب کرده ایم از بین نرود.

چرا که در صورتی که برای نمونه یک صفحه Index یا ثبت شده در گوگل را بدون فکر از وبسایت خود حذف کنیم. گوگل در نمایش صفحه حذف شده شما به کاربر به عنوان یک نتیجه جستجو در واقع کاربر را به بی راهه کشیده است و این برای آبروی وبسایت شما اصلا خوب نیست 🙂

یک صفحه را Redirect کنیم یا کامل حذف کنیم؟

در ابتدا به این فکر کنید که برگه ای که از وبسایت خود حذف کرده اید یا مشابهی در بین برگه های وبسایت شما دارد؟ یعنی اینطور فکر کنید که اگر یک کاربر بر روی لینک صفحه حذف شده شما کلیک کند صفحه دیگری دارید که اگر کاربر را به آن هدایت کنیم مطلب مورد انتظار آن را نمایش دهد؟

اگر پاسخ مثبت است بنابراین پیشنهاد می کنیم آدرس برگه حذف شده را به آدرس برگه مرتبط با آن Redirect یا هدایت کنید.

اما پیشنهاد بطور کلی این است که از گزینه ریدایرکت استفاده کنید حتی اگر برگه جدید کوچکترین ارتباطی با برگه حذف شده دارد. دلیل این پیشنهاد هم ساده است، اگر کاربری بر روی یک لینک حذف شده کلیک کند که مطلبی برای نمایش ندارد و به کاربر خطا نمایش می دهد، وضعیت را بدتر از این می کند که با مطلب با سطح ارتباط کمتر مواجه شود.

ساخت یک ریدایرکت 301

مطمئن شوید که اگر می خواهید آدرس یک صفحه قدیمی حذف شده را به یک آدرس جدید ریدایرکت یا هدایت کنید، ریدایرکت 301 را مد نظر قرار دهید. ریدایرکت کردن انواع مختلفی دارد اما ریدایرکت 301 به عنوان یک ریدایرکت قطعی نام گذاری می شود چرا که تمامی اعتبار آدرس قدیمی از نظر موتور های جستجوگر با ساخت چنین ریدایرکتی به آدرس جدید ارث می رسد، علاوه بر اینکه کاربر هم به ادرس جدید هدایت می شود.

آیا واقعا باید صفحه ای را از وبسایت خودم حذف کنم؟

اگر احساس می کنید که چاره ای بجز حذف یک برگه از وبسایت خود را ندارید باید مطمئن شوید که در صوررتی که یک موتور جستجوگر محتوای آدرس حذف شده را درخواست کند به ان پاسخ مناسبی بدهید. این پاسخ مناسب را می توانید با فرستادن یک سربرگ HTTP با محتوا یا کد 410 که اشاره به یک نوشته و محتوای حذف شده دارد را در پاسخ بفرستید.

تفاوت بین سربرگ اچ تی تی پی 404 و 410 چیست؟

تفاوت ارسال این دو HTTP Header بسیار ساده است. در پاسخ به یک درخواست HTTP اینکه پاسخ را با سربرگ حاوی کد 404 بفرستید یعنی به درخواست کننده می گویید که مطلب پیدا نشد، در حالی که با ارسال سربرگ حاوی کد 410 به درخواست کننده می گویید که مطلب پاک شده است! خوب این پاسخ واضح تر است.

و اگر به گوگل در جواب درخواست یک صفحه پاسخ 410  بدهید گوگل می داند که صفحه مورد نظر حذف شده است و هر چه سریع تر نسبت به حذف آن آدرس از فهرست آدرس های ثبت شده در وبسایت اقدام می کند.

مشکل پاسخ دادن با کد 410 این است که اگرچه گوگل صفحه موردنظر را از فهرست ایندکس شده ها حذف می کند اما همچنان اگر وارد اکانت Google Webmaster Tools خود بشوید همان صفحه را نیز در بین صفحه های دارای کد پاسخ 404 نمایش می دهد.

حذف دسته جمعی با حذف یک صفحه از وبسایت متفاوت است

در نهایت پیشنهاد اول و آخر ما این است که نا واقعا ناچار به حذف صفحه ای وبسایت خود نشده اید، حذف نکنید. اما همیشه در حذف دسته جمعی صفحات وب این را هم در نظر بگیریید که مثلا اگر تمام نوشته های یک برچسب یا Tag خاص از وبلاگ خود را حذف کرده اید بنابراین صفحه آن Tag نیز دیگر وجود نخواهد داشت و URL آن صفحه هم حالا با 404 Not Found پذیرای درخواست گوگل و دیگر موتور های جستجوگر است.

یا حتی موردی مشاببه برای صفحه های بایگانی مطالب شما که مثلا اگر 20 مطلب در بایگانی داشته اید و حالا 10 مطلب را حذف کرده باشید یعنی یک صفحه از بایگانی های شما کم شده است و این هم به معنای یک خطای 404 دیگر است.

حذف یک صفحه از وبسایت را چگونه به درستی انجام دهیم؟
3.9 (78.18%) 11 votes
برای دریافت تازه‌ترین ها به کانال تلگرامی کدفنجونی بپیوندید : cupcode_ir@

دیدگاه خود را در میان بگذارید

@

اگر ربات نیستید به پرسش پاسخ دهید! * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.