آموزش نصب Sass [ قسمت یک ]

  • آخرین بروزرسانی در پنج‌شنبه 01 اکتبر 2020

    Average rating 5 / 5. Vote count: 1

در قسمت صفر از آموزش Sass با مزیت های این زبان آشنا شدیم. در این نوشته قرار است به چگونگی نصب Sass بر روی سیستم عامل های ویندوز، لینوکس (اوبونتو) و مک او اس بپردازیم.

با نصب Sass بر روی سیستم عامل خود در واقع شما به کامپایلر آن دسترسی دارید.

این کامپایلر کد های نوشته شده در فایل scss را به کد های قابل درک برای مرورگر های وب یعنی css تبدیل می کند.

شما از هر ویرایشگر کدی می توانید برای توسعه فایل های scss استفاده کنید اما برای تبدیل کد ها نیاز است که Sass از پیش نصب باشد.

sass به زبان Ruby نوشته شده است و کدی که از کامپایل فایل scss بدست می آید همان css است که تمامی مرورگر های وب از آن پشتیبانی می کنند.

آموزش ویدیویی نصب Sass

سیستم عامل ویندوز

سیستم عامل لینوکس (اوبونتو)

سیستم عامل مک او اس


پس از نصب کامپایلر Sass شما به قابلیت های آن از طریق خط فرمان (Console) دسترسی دارید.

برخی از نرم افزار های ویرایش کد مانند Phpstorm یا VS Code این امکان را به شما می دهند تا با تعیین مسیر فایل اجرایی کامپایلر Sass بدون نیاز به انجام کار خاصی به صورت خودکار فایل های scss را به فایل های css تبدیل کنید.

برای مثال در نرم افزار Phpstorm یک File Watcher تعریف می کنید به طور خودکار تغییراتی که در فایل های scss پروژه ایجاد می کنید را رصد می کند و با ایجاد تغییر فایل جدید css را تولید می کند.

در صورتی که از ویرایشگر کد خاصی استفاده نمی کنید یا می خواهید به صورت دستی تبدیل را انجام دهید می بایست از دستورات تعیین شده در خط فرمان سیستم عامل خود استفاده کنید.

در قسمت بعدی از آموزش Sass به بحث تعریف متغیر در این زبان می پردازیم و این که چگونه می توان از این متغیر ها برای حذف تکرار یک سری مقادیر استفاده کنیم.

بنابراین تا انتشار قسمت بعدی آموزش بعدی با ما در کانال تلگرامی کاپ کد همراه باشید.

برای دنبال کردن نوشته های کاپ کد به کانال تلگرامی آن (cupcode_ir@) بپیوندید!

دیدگاه خود را بیان کنید

@